مغز استخوان

تالاسمی...

درمان بیماری:درمان در مراحل اولیه وریشه کن کردن ویروس هپاتیت c اهمیت بسیار دارد، زیرا  ویروس از بدن پاک شده واز انتشار بیماری جلوگیری می شود وریسک پیشرفت بیماری کاهش یابد.
در گذشته اینترفرون به تنهایی یا همراه با ریباورین به منظور درمان هپاتیت c استفاده می شد .طبق آمارها ، ویروس بیماری فقط در 16-12 درصد بیمارانی که تنها با اینتر فرون معمولی درمان شده اند، از بین رفته وبه حد غیر قابل تشخیص رسیده است.
تحقیقات جدید به کسب پیشرفتهایی در درمان با اینترفرون پگاسیس(Pegasys) با اثر بخشی طولانی، منجر شده است که بر خلاف اینترفرون معمولی که سه بار در هفته تزریق می شوند، تنها یک بار در هفته، تزریق می شود . ملکول پگاسیس ،دارای اثر بخشی طولانی وپایدار است وبنابراین تاثیر بیشتری در کاهش تکثیر ویروسها خواهد داشت واز امتیاز بالایی در درمان انواع ژنوتایپها ی بیماری برخوردار است.این دارو بصورت محلول آماده تزریق موجوداست وبرای همه افراد بدون در نظر گرفتن وزن آنها، تزریق تنها یک بار در هفته کافی است.
اینترفرون ، پروتئینی است که به سلولهای سالم بدن می چسبد وبه آنها کمک می کند تا در مقابل ویروسها از خود دفاع کنند وهمچنین به سیستم ایمنی بدن کمک می نماید تا از تکثیر ویروسها جلوگیری کند.
تاثیر درمانی گیاهان در درمان و از بین بردن ویروس هپاتیت c به اثبات نرسیده است.
هرگز اقدام به خود درمانی ننمایید. با پزشک معالج ویا کادر بهداشتی متخصص جهت ارائه روش های جدید درمان مشورت نمایید تا بتوانید از بهترین شانس درمان ونیز کیفیت بهتر زندگی بهره مند شوید.
زندگی با هپاتیت c الف) پیگیری وتداوم درمان: درمان هپاتیت c نیاز به تعهد وپشتکار دارد. در صورت تصمیم به درمان به درمان دارویی ، توصیه پزشک را به دقت دنبال کرده و با مصرف دقیق ومنظم دارو، شانس درمان را افزایش دهید. انجام ندادن حتی یک نوبت از تزریقهای هفتگی، می تواند به نتیجه درمان لطمه وارد سازد.
عوارض جانبی گاهی مشکل ساز خواهد بود که در صورت وجود سوال یا نگرانی در مورد عوارض ، با پزشک مشورت نمایید و شخصا" هیچ تغییری در روند درمان صورت ندهید.
ب) کنترل عوارض جانبی:عوارض جانبی دارو درمانی را می توان کنترل کرد یا از شدت آن کاست . به علاوه این عوارض جانبی در تمام افراد تحت درمان دیده نمی شوند. معمولا" عوارض طی چند روز اول بروز کرد، و به تدریج از شدت آن کاسته می شود. شایع ترین عوارض شبیه آنفولانزا هستند که عبارتند از : تب ولرز ، دردهای عضلانی وضعف به همراه اسهال، تهوع، نازک شدن موقتی مو، افسردگی و خشکی پوست .پس از اتمام دوره درمان، عوارض به خودی خود از میان خواهند رفت.
• کنترل علایم:
- استفاده از داروهای مسکن مثل استامینوفن یا داروهای ضد التهاب مثل ایبو بروفن و پاشویه با آب ولرم جهت کنترل تب توصیه می شود. (در بیماران هموفیلی از ایبوبروفن استفاده نشود. ) چنانچه دمای بدن شما از 3/38 درجه سانتی گراد بالاتر برود با پزشک تماس بگیرید.
- نوشیدن مقادیر فراوان مایعات باعث کاهش شدت علائم بیماری و جلوگیری از کاهش حجم مایعات بدن می شود.
- داشتن وعده غذایی در حجم کم اما به دفعات در طول روز در جهت رفع مشکلات گوارشی موثر باشد. داشتن رژیم غذایی متعادل حاوی ترکیب مناسبی از کربوهیدراتها، چربیها وپروتئینها توصیه می شود.
- استفاده از کرمهای مرطوب کننده ( ترجیحا" بدون اسانس) ، جهت رفع خشکی و خارش پوست توصیه می شود.
- نازک شدن وریزش مو حدود سه ماه پس از شروع درمان پیش می آید، که به شدت ریزش مودر بیماران سرطانی نیست و موها دوباره رشد خواهند کرد. باعین حال لازم است از برس زدن شدید و مکرر و یا فرکردن آن خودداری کنید.
- انجام حرکات ورزشی سبک برای کاهش خستگی ونیز رفع استرس مفید است.
- سعی کنید در طی دوره درمان به برنامه روزانه معمول خود ادامه دهید وتا حدامکان در فواصل معینی از روز استراحت کنید.
- بیمارانی که از مقدار کافی دارو به مدت 48 هفته استفاده می کنند ، شانس بهتری برای درمان بیماری خود دارند.
• علاوه بر این درمان با ریباورین می تواند موجب کاهش گلبولهای قرمز خون (کم خونی) گردد. این امر باعث تشدید مشکلات قلبی – عروقی خواهد شد. درد قفسه سینه ودر موارد نادر حمله قلبی اتفاق می افتد. بیماران دارای سابقه بیماریهای قلبی در معرض بیشترین ریسک قرار دارند . در این صورت با پزشک مشورت کرده وبا انجام مرتب آزمایش CBC (شمارش گلبول)، اطمینان حاصل نمایید که گلبولهای قرمز شما به میزان زیادی کاهش نیافته باشد.
ریباورین دارویی است که اغلب همراه با اینترفرون تزریقی ، استفاده می شود وبه جلوگیری از تکثیر ویروس هپاتیت C کمک می کند. اگر چه این دارو به تنهایی نمی تواند با بیماری هپاتیت c  مقابله کند اما به تاثیر اینترفرون کمک می کند. درمان با ریباورین ممکن است باعث نقص در جنین و یا مرگ جنین پیش از تولد شود.در صورتی که شما خانمی در سنین باروری هستید ، باید از عدم حاملگی خود درست قبل از شروع درمان با اینترفرون (peg)  وریباورین اطمینان حاصل کنید. در طی دوره درمان وتا 6 ماه پس از آن ، با انجام هر ماهه تست حاملگی ، از عدم حاملگی خود اطمینان حاصل کنید. در صورتی که شما مرد هستید،در طول درمان با اینترفرون 14 (peg) وریباورین همسرتان نباید در طول دوره درمان شما، باردار شود. بنابراین باید در روشهای تنظیم خانواده موثری استفاده نماید.
تکمیل دوره درمان ومصرف دوز دارویی به طور منظم از موارد بسیار مهم و ضروری برای دستیابی به یک درمان موفق ونتیجه بخش است ودر این راه دانستن وآگاهی نسبت به عوارض جانبی احتمالی وروش های کنترل آنها برایتان بسیار سودمند خواهدبود.
• نکاتی در مورد تغذیه وسلامت عمومی
نحوه وسبک زندگی نقش مهمی در کنترل ودرمان هپاتیتc ایفا می کند. تغذیه مناسب، انجام ورزش ونرمش و نیز مقابله با استرس از عوامل ضروری برای برخورداری از سلامتی هستند . با استفاده از توصیه های ذیل ، شما می توانید عادتهای صحیح بهداشتی را بدانید وبر مشکلات خود غلبه کنید.
تغذیه:
- برای داشتن یک بدن سالم ، باید یک رژیم غذایی درست ومتعادل داشته باشید.
- مصرف غذاهای آماده وبسته بندی شده را به حداقل برسانید تا بار عملکرد سم زدایی کبد کاهش یابد.
- از مصرف زیاد قهوه، چای ونوشابه که حاوی کافئین هستند ،پرهیز کنید.
- مصرف مکمل های ویتامینی قوی می تواند مضر باشد . همچنین از مصرف دوزهای بالای ویتامین A  و D خودداری کنید.
- از گرفتن رژیم های غیر معمول بدون مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه خودداری نمایید. در صورت مصرف هر گونه ویتامین یا املاح معدنی به پزشک خود اطلاع دهید.
سلامت عمومی:
- کنترل استرس، ضعف وخستگی از عوامل عمده در کنترل هپاتیت c به شمار می روند. انجام ورزشهای سبک مانند پیاده روی می تواند در کاهش استرس موثر بوده و برای سلامتی بدن هم بسیار مفید است.
- مصرف الکل به طورموثری موجب پیشرفت بیماری می گردد، بنابراین توصیه می شود مصرف نوشیدنی الکلی را بسیار کاهش دهید و حتی الامکان این عادت را ترک کنید.
- تمام داروها چه آن دسته که نیاز به نسخه پزشک دارند وچه آن دسته که بدون نسخه (OTC) تهیه می شوند، باید در کبد متابولیزه (تجزیه) شوند. بنابراین لازم است قبل از مصرف هر نوع دارویی با پزشک خود مشورت نمایید. تحقیقات نشان داده است که برخی از داروهای گیاهی ، می توانند به کبد آسیب برسانند.
- لازم است که وزن خود را بطور مرتب یادداشت کرده ودر صورت مشاهده هر گونه تغییر عمده و ناگهانی در آن به پزشک خود اطلاع دهید.
- از هر گونه تغییر دوز دارویی ویا قطع درمان بدون مشورت پزشک خودداری کنید.
- جهت کنار آمدن وعمل تاثیرات این بیماری در پی یافتن افرادی جهت حمایت و پشتیبانی ، در میان دوستان وخانواده باشید.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۷ساعت 8:27  توسط گلبول قرمز  |